İstifa Seçkin Yayıncılık

İstifa Seçkin Yayıncılık

 145,00

Stok kodu: 9789750250620 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2018
ISBN9789750250620
Sayfa Sayısı167
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İstifa Seçkin Yayınevi

Kamu görevlileri; kanunda belirtilen esaslar çerçevesinde kendi istekleri ile görevlerinden ayrılma hakkına sahiptir. İstifa olarak adlandırılan bu kurum, Devlet Memurları Kanunu’nda memurlara bir hak olarak tanınmaktadır. Bu hakkın kullanımı idarenin kabulüne bağlı değildir. Ancak memurların ifa ettikleri görevin bir kamu hizmeti olması sebebiyle bazı hallerde bu hakkın kullanımına kanun tarafından sınırlamalar öngörülmüştür.

Kamu görevlisi kavramının genişliği ve mevzuatın dağınıklığı sebebiyle, kitabın ağırlık noktasını devlet memurlarının istifası oluşturmaktadır. Kamu personel hukukunda genel kanun niteliğinde olması hasebiyle, istifa müessesi temel olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde incelense de, özellik arz eden özel personel kanunlarına da kısaca yer verilmiştir.

Kitapta öncelikle; istifa kavramı ve hakkı, idare hukukunda vaki olan istifa türlerini ve görevi sona erdiren diğer benzer müesseselerle karşılaştırılması yapılarak istifa kurumu ortaya konulmaktadır. İkinci olarak; devlet memurlarının, diğer kamu görevlilerinin ve geniş anlamda kamu görevlilerinin istifası şeklinde tasnif yapılarak, Türk idare hukukunda kamu görevlilerinin istifa haklarını kullanma şartları, kural ve usulleri, sonuçları gibi uygulamada önem arz eden durumlar ayrıntılı bir şekilde izah edilmektedir.

Konu Başlıkları
İstifa Kavramının Hukuki Niteliği
Benzer Kurumlarla Karşılaştırma
Seçimler Nedeniyle Zorunlu İstifa
İstifa Usulü
İstifadan Vazgeçme
İstifanın Hukuki Sonuçları

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“İstifa Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: