Ekonometrik Serilerde Uzun Dönem Eşbütünleşme ve Kısa Dönem Nedensellik İlişkileri Pınar Göktaş,Gazi Kitabevi
%15 İNDİRİM
ekonometri

Ekonometrik Serilerde Uzun Dönem Eşbütünleşme ve Kısa Dönem Nedensellik İlişkileri Pınar Göktaş,Gazi Kitabevi

 23,00  19,55

ISBN9786053447504
Sayfa Sayısı187
Ebatı13x19
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 7 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.
  • Açıklama
  • Yorumlar (0)
  • Monopol Yayınları Hakkında

Ürün Açıklaması

Ekonometrik analizlerde her veri setinin kendi doğasına uygun analiz süreci ve ayrıntıları bulunmaktadır. Bu nedenle de daha uygulamaya başlamadan bile araştırmacı için çok sayıda çözülmesi gereken ve her çalışma için değişiklik gösteren özel durum söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla bu olgu araştırmalarda özellikle doğası gereği ekonomik araştırmalarda standart denilebilecek bir süreç ve/veya belli bir yöntem izlemeyi zorlaştırmaktadır. Pratikte büyük oranda sıkıntı yaratan bu durumlardan da yola çıkarak kitap; çalışmalarında ne yapması gerektiğine yönelik kanaati olan ancak nasıl yapması gerektiğine karar veremeyen araştırmacılara fikir vermeyi ve yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Bu bağlamda kitapta; ekonometrik serilerde uzun ve kısa dönem ilişkinin araştırıldığı uygulamalarda büyük oranda karşılaşılan trend, mevsimsellik, yapısal kırılma gibi analizlerin temel varsayımı olan durağanlığı bozan durumları içeren ve aynı zamanda araştırmada yer alan değişkenlerin aynı seviyede bütünleşik ve/veya eşbütünleşik (kointegre) veya değişkenlerin aynı veya farklı bütünleşleme seviyelerine sahip ve eşbütünleşik (kointegre) olmalarından bağımsız olarak yürütülebilen test yöntemlerinin ele alındığı geniş kapsamlı örnekler seçilmiştir. Son dönemde sıklıkla tercih edilen bu yöntemler (Eşbütünleşme Testleri, VAR Granger Nedensellik/Blok Dışsallık, Toda Yamamoto Nedensellik, Otoregresif Gecikmesi Dağıtılmış ARDL modeli, Panel Birim Kök ve Eşbütünleşme Testleri vb.) tüm aşamalarıyla hem teorik hem de E-views ve Stata programlarından faydalanılarak görsel olarak sunulmuştur.
 

Monopol Eğitim Kurumları Bünyesinde yer alan Monopol Yayınları, 2010 yılından bu yana kariyer meslek sınavlarına hazırlanmakta yararlanılan konu anlatım, soru bankası, deneme sınavları vb. yayınları hazırlama faaliyetlerini büyük bir titizlikle yürüten yenilikçi bir yayınevidir.

Adli-İdari Yargı Hakimliği ve KPSS A Grubu sınavlarına hazırlıkta yayımladığı güncel, akademik, sınav odaklı ve zengin içerikli kitaplarla marka haline gelen Monopol Yayınları, ürün çeşitliliğini genişleterek KPSS B, SMMM, YDS ve Kurum Sınavlarına hazırlanan adaylar için de kitaplar
yayımlamaktadır. Son olarak Üniversite Ders Kitaplarını gündemine alarak bu alanda değerli çalışmaları olan akademisyenlerin kitaplarını yayımlamıştır.

Monopol Yayınları, kaliteden hiçbir zaman ödün vermeyen yayın politikası anlayışı ile sürekli gelişim göstermeyi ve herkesin tercih edebileceği yayınları üreten bir yayınevi haline gelmeyi hedeflemektedir.

Mustafa MERT

Monopol Yayınları Genel Yayın Koordinatörü