Faildeki Kast Seçkin Yayıncılık

-5%

Faildeki Kast Seçkin Yayıncılık

 88,35

Stok kodu: 9789750262197 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2020
ISBN9789750262197
Sayfa Sayısı408
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 14 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İnsan Öldürme ve Yaralama Suçlarında Faildeki Kast – Erhan Günay

İnsan öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın belirlenmesi, hükmedilecek ceza bakımından önemlidir. Failin iç dünyasıyla ilgili kastını, ancak dışa yansıyan hareketlerindeki ölçütler sayesinde öğrenmek mümkündür. Fail, tokat atar mağdur yere düşüp başını çarpar ve ölür; kastı yaralamaya yönelik olan bu durumda istenmeyen ölüm meydana gelmiştir. Fail, öldürücü darbeyi vurmuş fakat mağduru hastaneye yetiştirip ölümden kurtarmıştır. Ya da hedeflediği kişi yerine bir başkasını öldürmüştür. İnsan yaşamına son verilmesi ile insan vücuduna zarar verilmesi suçlarının isabetli bir biçimde nitelendirilmesi suretiyle, suça denk ve faile uygun ceza saptanması mümkün olabilecektir.

Kitapta, özellikle öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın niteliği yönüyle uygulayıcı tarafından yapılacak hukuksal değerlendirmenin isabetli olması amaçlandığı için “yanılgılı uygulamalardan” ayrıntılı biçimde söz edilmektedir.

Kitabın bu yeni baskısında; “Öldürmeye Teşebbüs ve Yaralamada Kast Yönüyle Tartışma – Tanı -Uygulama” ve “Öldürme ve Yaralama Suçlarında Ceza Belirlemede Uygulama Hataları” başlıklı bölümlere yeni eklemeler yapılarak içerik genişletilmiş ve yeni Yargı kararlarıyla güncellenmiştir.

Konu Başlıkları

Kastın Yönüne İlişkin Yargıtay ve Öğreti Görüşleri
Ateşli – Ateşsiz – Kesici ve Ezici Aletle İşlenmiş Suçta Kast
Kast Yönüyle Tartışma (Tanı ve Uygulama)
Ceza Belirlemede Uygulama Hataları
Güncel Yargıtay Kararları

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Faildeki Kast Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: