Türk Ceza Hukukunda İftira Suçu Seçkin Yayıncılık

Türk Ceza Hukukunda İftira Suçu Seçkin Yayıncılık

 119,00

Stok kodu: 9789750251528 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEkim 2018
ISBN9789750251528
Sayfa Sayısı223
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Türk Ceza Hukukunda İftira Suçu Seçkin Yayıncılık

İçinde bulunmuş olduğumuz çağın iletişim çağı olması sebebiyle insanların birbirleriyle ve toplumla iletişim kurabilmeleri kolaylaştığı gibi haklarını aramak amacıyla yetkili makamlara erişimleri de kolaylaşmıştır. Bilginin yayılma hızının artmış olması insanların faydalı bilgilere erişimi açısından kolaylıklar yaratmış olsa da, bu durum kötü niyetli insanların elinde masum kişilere karşı silah olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde masum bireyler, kötü niyetli insanların ihbar ve şikâyet yoluyla veya basın yayın yoluyla haklarında yapacakları isnatlar neticesinde yetkili makamlar nezdinde şüpheli-sanık konumuna gelebilecekleri gibi, toplum nezdinde de karalanmış olacaklardır. Bu sebeple masum bireylerin haksız isnatlardan korunmasını sağlamak amacıyla geçmişten günümüze hemen hemen her hukuk sisteminde “İftira” bir suç tipi olarak düzenlenmiş bulunmaktadır.

İftira suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu madde 267’de bu suçun, ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın yayın yoluyla işlenebileceği düzenlenmiştir. Bu düzenlemeden hareketle eserde; bireylerin Anayasadan kaynaklı ihbar ve şikâyet haklarının, basının Anayasa kaynaklı haber verme hakkının sınırları, iftira suçu açısından değerlendirilmektedir. Yine Türk Ceza Kanununda yer alan “Hakaret” suçu bakımından getirilen “İddia ve Savunma Dokunulmazlığı” düzenlemesinin iftira suçu açısından uygulanıp uygulanamayacağı detaylı olarak incelenmektedir.

Konu Başlıkları
Basın ve Yayın Yoluyla İftira
Hukuka Aykırı Fiil İsnadı
Yetkili Makamlara İhbar veya Şikâyet
Sosyal Medya Aracılığıyla İftira İftiradan Dönme
İddia ve Savunma Dokunulmazlığı
Soruşturmanın Başlangıcı

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Ceza Hukukunda İftira Suçu Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: