Anayasa Yargısında Sosyal Hakların Korunması Seçkin Yayıncılık

Anayasa Yargısında Sosyal Hakların Korunması Seçkin Yayıncılık

 265,00

Stok kodu: 9789750249969 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2018
ISBN9789750249969
Sayfa Sayısı421
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Anayasa Yargısında Sosyal Hakların Korunması Seçkin Yayıncılık

Bu çalışma; sosyal hakların yargısal korunması sorununu anayasa hukuku perspektifi ile incelemektedir. Sosyal haklara yönelik tartışmalar sosyal hakların anayasal bir gerçeklik olduğunun kabullenilmesi ile sonuçlanmıştır. Akabinde anayasal koruma altına alınan bu haklar dava edilebilir hukuk normları niteliği alarak yargısal uyuşmazlıkların konusu haline gelmiştir ve anayasa yargısı düzeyinde yargısal denetime tabi tutulmaktadır.

Bu bağlamda çalışma, karşılaştırmalı anayasa yargısında gözlemlenen sosyal hak denetimini irdeleyerek, Türk anayasa yargısında sosyal hakların korunması olgusuna güncel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla önce sosyal hakların anayasa hukuku açısından niteliği ele alınarak, sosyal hakların normatif anlamı üzerinde durulmuş ve bu hakların unsurları üzerinden bir sosyal haklar kuramı geliştirilmeye çalışılmıştır.

Ardından sosyal hakların neden dava edilebilir bir olgu olduğu izah edilerek, karşılaştırmalı hukukta sosyal hakların yargısal denetimi üç örnekle (Güney Afrika, Kolombiya ve Hindistan) açıklanmıştır. Nihayet sosyal hakların Türk anayasa hukukunda ne ölçüde ciddiye alındığını irdeleyebilmek için, karşılaştırmalı gözlem ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ışığında Türk Anayasa Mahkemesinin hem norm denetimi hem de bireysel başvuru alanındaki sosyal haklar içtihadı ele alınmıştır.

Konu Başlıkları
Sosyal Hakların Anayasal Niteliği
Sosyal Hakların Dava Edilebilirliği
Karşılaştırmalı Yargısal Uygulama
Türk Anayasa Mahkemesinin Sosyal Haklara Yaklaşımı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Sosyal Haklar İçtihadı ve Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Anayasa Yargısında Sosyal Hakların Korunması Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: