Türk Ceza Hukuku Genel Hükümler Seçkin Yayınevi

Türk Ceza Hukuku Genel Hükümler Seçkin Yayınevi

 160,00

Stok kodu: 9789750271564 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2021
ISBN9789750271564
Sayfa Sayısı888
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 18 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Türk Ceza Hukuku Genel Hükümler – Mahmut Koca, İlhan ÜzülmezCeza hukuku hayat, özgürlük, mülkiyet gibi bireye ait temel değerleri en etkin şekilde koruyan bir hukuk dalıdır. Bireyin bu değerlerini ihlal eden saldırılara karşı ceza hukukunun devreye girebilmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi gerekir.

İşte bu kitap, esasen haksızlık teşkil eden bir fiilin suç olarak nitelendirilebilmesi için bulunması gereken unsurların neler olduğunu, suç işleyen failin hangi koşullar altında ve ne tür yaptırımlara tabi tutulacağını açıklamak amacıyla hazırlanmıştır.

Suç ve yaptırım teorisi olarak iki kısma ayrılan bu konuların açıklanmasında, ceza hukukunun son yüzyılda göstermiş olduğu teorik gelişim süreci göz önünde bulundurulmuştur. Bu sürecin izlenmesi, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun tüm suçlar için geçerli olan genel hükümlerinin ve bunların arkasında yatan teorik düşüncelerin kavranmasını ve ceza hukukuna ilişkin sorunların çözülmesini kolaylaştıracaktır.

Kitapta, genel hükümlerin teorik arka planının yanı sıra, uygulamanın bu konulara yaklaşımına da geniş ölçüde yer verilmeye çalışılmıştır. Ceza hukukuna ilişkin teorik yaklaşımlar uygulamaya taşındığı, en azından uygulamaya ışık tuttuğu ölçüde ülke hukukunun gelişmesine katkı sağlamış olacaktır.

Kitabın ondördüncü basısında, suç ve yaptırım teorisiyle ilgili olarak doktrinde yapılan çalışmalar izlenmiş ve ilgili oldukları konuların açıklanmasında dikkate alınmıştır. Keza suç ve yaptırım teorisinin konularını uygulamaya taşıyarak, uygulamayı yönlendirmede önemli fonksiyon gören Yargıtay’ın içtihatları da değerlendirilmiş ve ilgili konuların izahında göz önünde bulundurulmuştur. Eserde ayrıca 17.06.2021 tarihli ve 7328 sayılı Kanun ile 08.07.2021 tarihli ve 7331 sayılı Kanunla TCK’da yapılan değişiklikler ilgili oldukları konulara işlenmiştir.

Konu Başlıkları
Ceza Hukukuna Giriş
Suç Teorisi
Yaptırım Teorisi
Milletlerarası Ceza Hukuku

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Ceza Hukuku Genel Hükümler Seçkin Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: