Eğitim Sağlık ve Sosyal Bilimler İçin SPSS Uygulamalı Temel İstatistik Nisan Kitabevi

-15%

Eğitim Sağlık ve Sosyal Bilimler İçin SPSS Uygulamalı Temel İstatistik Nisan Kitabevi

 34,00

Sepeti görüntüle


ISBN9786059393386
Ebatı19x27
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 18 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Eğitim, Sağlık ve Sosyal Bilimler için SPSS UYGULAMALI TEMEL İSTATİSTİK
 
Araştırma Yöntemleri
Örnekleme Yöntemleri
Belirtici İstatistikler
Parametrik Testler
Nonparametrik Testler
Regresyon Analizi
İlişki ve Uyum Analizleri
 
Önsöz
 
Modern çağda, istatistik yöntemlerden yararlanmak bir zorunluluktur.İstatistik, doğru ve yansız kullanıldığında olayları objektif inceleme olanağı sağlar. Problemlerin doğru yöntemlerle değerlendirilmesi ancak istatistiksel analizler yardımıyla sağlanabilir. Bu analizlerin bilimsel gerçekler altında yorumlanması bireysel, kurumsal ve ulusal gelişmeyi hızlandırır.
 
Son 30 yılda hemen tüm Önlisans, Lisans ve Lisansüstü eğitiminde ve araştırmalarda İstatistik Yöntemlerin öğrenimi ve kullanımı büyük bir zorun luluk haline gelmiştir.
 
İstatistiksel konuların anlatımları, matematiksel ayrıntılara girildiğinde öğrenciler, uygulamacılar ve araştırıcılar tarafından ikinci plana atılma riski doğmaktadır. Formüller, hesaplamalar biraz dozu arttığında sıkıcı olarak kabul edilmektedir. Ancak Paket programlar; bıktırıcı, caydırıcı matematiksel işlemlere boğulmadan istatistiksel yöntemlerden yararlanmayı kolaylaştırmıştır. Ancak Paket programlar bir araçtır. Hızlı ve doğru matematiksel işlemler yapmayı sağlar. Eğer doğru biçimde kullanılmaz ise fayda yerine zarar verebilecek sonuçlara götürebilir.
 
Paket programlar menülerinde hemen üm temel isttistiksel veri analizi yöntemlerini içerirler. Bu yöntemlerden yararlanırken uygun verilere uygun yöntemi uygulamak gerekir. Verilere, varsayımlara uyan doğru istatistiksel analiz yöntemlerini seçmek için az da olsa yöntemlerin teorik yapıları, varsayımları ve neyi nasıl yaptıkları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.
 
Bu kitapta, özellikle ayrıntılı formüller ve sıkıcı matematiksel işlemlere dalmadan SPSS menülerinde yer alan ve yaygın biçimde kullanılan İstatistiksel Veri Analizi yöntemlerinin doğru verilerde uygulaması ve çıktıların yorumlamasına önem verilmiştir.
 
Bu kitabın öğrencilerime, uygulamacılara ve araştırıcılara yararlı olması en büyük dileğimdir.
 
Bu kitabın yazımında destekleri için eşime, basımı ve dağıtımındaki gayretleri için Nisan Kitabevi sahibi Ahmet Çelik’e teşekkürü bir borç bilirim.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Eğitim Sağlık ve Sosyal Bilimler İçin SPSS Uygulamalı Temel İstatistik Nisan Kitabevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: