Türkiyede Kamu Borçları ve Sürdürülebilirlik Açmazı Yüksel Bayraktar Nobel Akademik Yayıncılık

-10%

Türkiyede Kamu Borçları ve Sürdürülebilirlik Açmazı Yüksel Bayraktar Nobel Akademik Yayıncılık

 28,80

Stok kodu: 9786057928986 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2019
ISBN9786057928986
Sayfa Sayısı312
Ebatı13x19
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 14 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Türkiyede Kamu Borçları ve Sürdürülebilirlik Açmazı Yüksel Bayraktar Nobel Akademik Yayıncılık

Borçlanmanın bir finansman aracı olarak sıklıkla başvurulan bir yöntem olması ve borçların ödenebilirliğine yönelik kuşkuların artması 1990’lı yıllarla birlikte borçların sürdürülebilirliği olgusunu gündeme getirmiştir. Bu noktada şu sorular sıklıkla sorulmuştur: Bütçe açıklarının cari seviyesi ve kamu borçlarının mevcut seviyesi herhangi bir borçlanma krizine girmeden sürdürülebilir mi? Kamu borçlarının sürdürülebilmesi için cari mali politikalarda bir düzeltme yapılması gerekir mi? Borçlanmanın sürdürülebilmesi için alınması gereken önlemlerin maliyeti ne ölçüdedir? Bu soruların cevabı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından önem arz etmektedir.

Türkiye’de 1980’li yıllarda bozulmaya başlayan kamu kesimi dengesi, özellikle 1994 Krizi ile kendini ciddi seviyede hissettirmiş; 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri sonrasında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Öyle ki Türkiye’nin moratoryum ilan etmesi gerektiği ve borçlanmanın sürdürülemez bir düzeye geldiği sıkça tartışılan konulardan biri olmuştur. Bu çerçevede çalışmada Türkiye’de kamu borçlanmasının temel nedenleri ve bileşenleri derinlikli bir biçimde ele alınmış; kamu borçlanmasındaki artış süreci incelenmiş ve borçların sürdürülebilir olup olmadığı ele alınarak çözüm önerileri sunulmuştur.

Kamu borç stokunun sürdürülebilirliği tartışmasına esas teşkil eden dinamiklerin doğru belirlenmesi, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması, çözüme ulaşma yolunda uygulanacak iktisat politikalarının etkili olması ve gecikme probleminin yaşanmaması açısından oldukça önemlidir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türkiyede Kamu Borçları ve Sürdürülebilirlik Açmazı Yüksel Bayraktar Nobel Akademik Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: