Önalım Hakkı Seçkin Yayıncılık

Önalım Hakkı Seçkin Yayıncılık

 380,00

Stok kodu: 9789750282331 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282331
Sayfa Sayısı380
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Tapulu taşınmaz mülkiyetine ilişkin devir hakkının kısıtlamalarından sayılan önalım hakkına ilişkin uyuşmazlıkların incelendiği kitabın birinci bölümünde, önalım hakkının tanımı, hukuki niteliği, amaç ve kullanılmasındaki kurallar tüm boyutlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde önalım davalarının yargılama süreci ve usul hukukuna ilişkin kurallara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde önalım davalarında muvazaa, özellikle satış işleminde ve satış bedelinde muvazaa konusu ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölümde önalım hakkının kullanılmasındaki engellere, özellikle fiili paylaşım, feragat, kesin hüküm ve hakkın kötüye kullanılması yönüyle yer verilmiştir. Beşinci bölümde sözleşmeden doğan önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu yönüyle incelenmiştir. Altıncı bölümde ise soru ve yanıtlı önalım sorunları özetlenmiştir.
Kitabın ek bölümünde; önalım hakkının kullanılması, feragat, muvazaa, fiili paylaşım, süre ve bedelin depo ettirilmesiyle ilgili Yargıtay HGK, Özel Daire (14. HD ve 7. HD) ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarından güncel tarihli olanlar seçilerek kitaba alınmıştır.
Öte yandan önalım davasına ilişkin yargılama sürecinde, HMK’nın ilgili hükümleri yönüyle dikkate alınması gereken usul işlemlerine değinilmiş ve güncel yargı kararıyla anlatım desteklenmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Önalım Hakkı Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: