Online Arama ve Türk Hukukunda Uygulanabilirliği Seçkin Yayıncılık

Online Arama ve Türk Hukukunda Uygulanabilirliği Seçkin Yayıncılık

 240,00

Stok kodu: 9789750281686 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıKasım 2022
ISBN9789750281686
Sayfa Sayısı210
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bilgi teknolojilerinde ortaya çıkan değişim, toplumdaki suçluluk türlerini ve suçun işlenme biçimlerini de etkilemektedir. Suçun işlenme biçimi değiştikçe suçun soruşturulmasındaki yöntemler de değişmektedir. İşte bu noktada, modern toplumun suçluluğu ile mücadele edebilmek için klasik koruma tedbirlerinin teknoloji ile harmanlanmış versiyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 
Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi ile siber suçlulukla mücadelede devletlerin etkin rol oynaması için ulusal düzeyde kanunlaşmanın kaçınılmaz olduğunun ortaya konulması sonrasında, Konsey’e üye olan pek çok ülke tarafından kanun çalışması yürütülmüş ve ceza muhakemesi kanunlarının içine özellikle internetten suç araştırmasını mümkün kılan hükümler nakşedilmiştir. Bu bağlamda, çalışmada internetten suç araştırmalarının bir yöntemi olan online aramaya odaklanılmıştır.
Bir koruma tedbiri olarak online aramanın detaylandırılmasından önce, suçların küresel niteliğinin yol açtığı sorunlar ve devletlerin konuya yaklaşımı incelenmiştir. Siber uzayda işlenen suçlar bakımından delil türleri, nitelikleri ve elde edilme yöntemleri üzerinde detaylı bir biçimde durulmuştur. Karşılaştırmalı hukuk sistemlerinde online aramanın düzenleme buluğu ülkeler incelemeye alınmış konuyla ilgili Alman hukukunda ihdas edilen yeni bir temel hak (bilgi teknolojisi sistemlerinin gizliliğini ve bütünlüğünü garanti etme hakkı) üzerine anlatımlarda bulunulmuştur. Online arama tedbiri ile etkilenebilecek temel hak ve özgürlüklere detaylıca yer verildikten sonra ceza muhakemesi hukukunda internetten suçun araştırılmasının bir yolu olarak online aramanın getirdikleri, tedbirin uygulanması ile sınır ötesi erişim söz konusu olduğunda devletlerin egemenlik hakkı problemlerinin nasıl çözümlenebileceği hususu ayrıntılandırılmıştır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Suçların Küreselleşmesi, Sınır Aşan Soruşturmalar, Sayısal Delilin Özelliği, Sayısal Delil Elde Etme Yolları
.
Online Arama Tanım, Kavram, Online Aramanın Amacı, Teknik Sınırları, Karşılaştırmalı Hukukta Online Arama
.
Muhakeme Hukuku Bakımından Online Aramanın Değerlendirilmesi ve Türk Hukukunda Uygulanabilirliği

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Online Arama ve Türk Hukukunda Uygulanabilirliği Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: