Renkler ve Muhasebe Umuttepe Yayınları

Renkler ve Muhasebe Umuttepe Yayınları

 245,00

Stok kodu: 9786057858818 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıŞubat 2022
ISBN9786057858818
Sayfa Sayısı202
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

01.ÖNSÖZ
Renkler değişik toplum ve kültürlerde tarih boyunca inançlarla birlikte çeşitli simgeleri göstermek amacıyla kullanılmışlardır. Renklerin simge olarak en çok kullanıldığı alanlardan birisi de dinlerdir. Özellikle İslam öncesi ve İslam sonrasında din ve kültür bağlamında ak ve kara karşıtlığı, cennet renginin yeşil ile tasviri bunlara örnek olarak verilebilir.
Acaba konuya açıklama ve betimleme kolaylığı sağlama, ya da muhasebe yazınına çeşitlilik katma adına renkler ile muhasebe eşleştirmesi yapılamaz mı? Esas olarak bu çalışmanın amacı, renklerin anlamı ile muhasebenin farklı alanları arasında bir bağ kurmaya çalışmak, konuyu irdeleyerek kimi sonuçlara ulaşmaktır.
Yazarı böyle bir bağ aramaya yönelten en önemli etmen ise bu konuda şimdiye dek yapılan çalışmalarda, çevre muhasebesi anlamında “yeşil muhasebe” dışında başka bir tanımlamanın bulunmayışı, konunun bu çerçeve dışında da pek fazla ele alınmayışı olmuştur.
Renkler ve muhasebe ilişkisini açıklamak için kitabın bölüm planlaması sunuş ve sonuç dışında renkler, renkler ve bilimler, yeşil muhasebe, mavi muhasebe, beyaz muhasebe ve gri muhasebe şeklinde oluşturulmuştur.
Birinci bölümü oluşturan “Renkler” başlığı altında konuya genel bakıştan sonra çeşitli açılardan renkler, renk çeşitleri, renklerin kullanım alanları, renkler ve anlamları üzerinde durulmuştur.
İkinci bölümde “Renkler ve Bilimler” başlığı altında; renkler ve kültür, renkler ve sanat, renkler ve dinler, renkler ve İslamiyet, renkler ve edebiyat, renkler ve felsefe, renkler ve ekonomi, renkler ve işletme, renkler ve muhasebe ilişkisi konuları incelenmiştir.
Üçüncü bölümün konu başlığı “Yeşil Muhasebe” olup bu bölümde genel bakıştan sonra sırasıyla ekolojik muhasebe ve maliyetler, karbon salınımı ve muhasebesi, yalın muhasebe, tarım sektörü ve muhasebesi ile tarım muhasebesinde hukuki düzenlemeler ele alınmıştır.
Dördüncü bölümde “Mavi Muhasebe” başlığı altında genel bakışın dışında deniz ve havayolu ulaşımı, denizyolu taşıma muhasebesi, havayolu taşıma muhasebesi ile su ürünleri muhasebesi kesimleri yer almıştır.
Beşinci bölümde “Beyaz Muhasebe” ele alınmıştır. Bu bölümde üzerinde durulan kesimler tekdüzen muhasebe sistemi, muhasebe standartları, denetim standartları başlıklarını taşır.
“Gri Muhasebe” başlığını taşıyan altıncı bölümde hile ve usulsüzlükler, hile üçgeni ve kırmızı bayraklar, hile ile ilgili diğer gri muhasebe alanları, gri muhasebeden beyaz muhasebeye geçiş anlamında hile ve usulsüzlük denetimi, ilişkili taraflar, bilanço tarihinden sonraki olaylar ve süreklilik kavramına ilişkin bağımsız denetim standartları ele alınmıştır.
Yedinci bölüm sonuçtur. Bu bölümde özetleme yapılmış, sonsöz söylenmiş, yararlanılan yayınlar ile yazarın özgeçmişi ve yayımlanmış kitapları verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Yazım çalışmalarının tamamlanmasından sonra yazarı en çok heyecanlandıran hususlardan birisi, kitabın bir an önce yayımlanıp basılı şekilde önüne gelmesidir. Bu heyecanı gecikmeden ve bir an önce yaşama duygusu, bazen küçük de olsa kimi hataların gözden kaçmasına neden olabilmekte, basımdan sonra yazarı “ bu nasıl gözden kaçmış, bunu nasıl atlamışız” türünden küçük pişmanlıklara düşürebilmektedir. Görünen o ki, kitabın bir an önce basılması için duyulan bu heyecan her zaman galip gelecek, ilk kez yazılan her kitabın içinde bu türden küçük hatalar bulunmaya devam edecektir.
Sözün özü olarak belirtmek gerekirse; basılmasından doğan mutluluğu bir an önce yaşama duygusundan ötürü, kitapta gözden kaçmış hata ve eksiklikler bulunabileceğini yazar peşinen kabul etmekte, bu hata ve eksikliklerin sorumluluğunu tümüyle üstlenmektedir.
Yazar, bu kitabın kapak tasarımı ve sayfa düzenlemelerini yapan Sanem Hande Bayramoğlu’na, basım ve yayımını üstlenen Mustafa Bulut’a ve diğer emeği geçenlere en içten teşekkürlerini sunar.
Yazar; kitabın okuma sevdalılarına, sosyal bilim alanlarıyla disiplinler arası çalışmalara ilgi duyanlara ve kimi muhasebe meslek mensuplarına ilginç geleceği kanaatini taşımaktadır.

Prof. Dr. Vasfi HAFTACI
İzmit, 2022

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Renkler ve Muhasebe Umuttepe Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: