Sınırlı Ayni Haklar – Mehmet Ünal Savaş Yayınları

-5%

Sınırlı Ayni Haklar – Mehmet Ünal Savaş Yayınları

 166,25

Stok kodu: 9786257670654 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMayıs 2021
ISBN9786257670654
Sayfa Sayısı400
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Sınırlı Aynî Haklar

Prof. Dr. Mehmet Ünal
Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medenî Hukuk Öğretim Üyesi

Sınırlı Aynî Hak Kavramı
İrtifak Hakları
Taşınmaza Bağlı İrtifaklar
Kişiye Bağlı İrtifaklar

ÖNSÖZ
“Sınırlı Aynî Haklar” adını taşıyan bu çalışma, öncelikle öğrencilerin ihityacını gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Bununla birlikte, içinde diğer hukuk ehline de yararı olan bilgiler bulunmaktadır. Zira, çalışmada sınırlı aynî hak ve irtifak kavramları, iritifakın bir türü olan taşınmaza ve kişiye bağlı irtifaklar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ancak zaman darlığı düzensiz irtifaklar ile taşınmaz yükü ve rehin haklarını incelemeye imkan tanımamıştır. Bir sonraki baskıya, bunları da hazırlamayı ümit ediyorum.

Sınırlı aynî haklar, sahiplerine, konuları olan şey üzerinde mülkiyetin içerdiği kullanma, yararlanma ve tasarruf yetkilerinden birini, en fazla ikisini verdiğinden, mülkiyet hakkının inhisarilik niteliğinden kaynaklanan sakıncaların toplum nezninde giderilmesine ve mülkiyetin yaygınlaşmasına hizmet eden haklardandır. Bu sebeple olmalıdır ki, 1969 tarihi itibariyle küçücük İsviçre’de 4.000.000; onun bir kantonu olan Lozan’da 400.000 adet irtifak hakkı kurulu bulunmaktadır.

Kitabın yazımında şahsıma yardımcı olan Sakine AKÇAY ALTUNA, Ar. Gör. Bengisu ÖNDER’e, her bakımından desteğini esirgemeyen Doç. Dr. İpek YÜCER AKTÜRK’e; keza basımında emeği geçen Savaş Yayınevie ayrı ayrı candan teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Ankara, 25.04.20121
Prof. Dr. Mehmet ÜNAL

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Sınırlı Ayni Haklar – Mehmet Ünal Savaş Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: