Sigorta Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları ve Tahkim Usulü Seçkin Yayıncılık

Sigorta Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları ve Tahkim Usulü Seçkin Yayıncılık

 360,00

Stok kodu: 9789750283505 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMart 2023
ISBN9789750283505
Sayfa Sayısı355
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Son yıllarda devlet mahkemeleri yanında, uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarına ciddi şekilde odaklanıldığı gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda tahkim, arabuluculuk ve uzlaşma şeklinde nitelendirilen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri uygulamada yerini almıştır. Öyle ki ilke olarak serbest olan arabuluculuk uyuşmazlık çözüm yöntemi iş hukukunda, ticari davalarda ve sıkça rastlanmaya başlanılan tüketici ihtilaflarında önemli sayılacak kapsamda zorunlu hale getirilmiştir.
Sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan anlaşmazlıklarda arabuluculuk alternatif ihtilaf çözüm yönteminin yanında, hatta ondan da önce sigorta tahkimi kabul edilmiştir. Gerçekten 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile kurulan sigorta tahkim komisyonu bünyesinde faaliyete başlayan sigorta tahkim usulü ile sigorta sözleşmelerinden doğan anlaşmazlıklar, 2007 yılından bu yana çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.
Yeni baskısında gözden geçirilip, genişletilen kitapta da; özellikle süreç içerisinde uygulanmasından kaynaklanan problemlerle birlikte, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu tarafından düzenlenen sigorta tahkim usulünün işleyişi incelenmiş, bununla birlikte ilgili oranda arabuluculuk alternatif çözüm yönetiminden ve ticari dava kavramından da söz edilmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Sigorta Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları ve Tahkim Usulü Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: