Türk Ceza Hukukunda Suça Teşebbüs Seçkin Yayıncılık

Türk Ceza Hukukunda Suça Teşebbüs Seçkin Yayıncılık

 180,00

Stok kodu: 9789750248887 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıHaziran 2018
ISBN9789750248887
Sayfa Sayısı248
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Ceza hukukunun en tartışmalı konularından biri olan suça teşebbüse ilişkin tartışmaların bir çoğu, kanunun öngördüğü suç tipinin ihlal edilmemiş olmasına rağmen teşebbüsün neden cezalandırılması gerektiği ve cezalandırılabilir fiilin ne zaman başlayacağı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu sorunun çözümü, ceza hukukunun müdahale alanındaki fiillerin tespiti kadar, devletin cezalandırma yetkisinin ve dolayısıyla kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlarının belirlenmesi için de önemlidir.
Bu bağlamda, üç ana bölümden oluşan eserin birinci bölümde, suç yolunun aşamaları, suça teşebbüsün hukuki niteliği ve cezalandırılma nedenini açıklayan görüşler üzerinde durulmuştur. 
Eserin ikinci bölümünde, suça teşebbüsün maddi ve manevi unsurları, özellikle hazırlık hareketlerinin bitip icra hareketlerinin, dolayısıyla cezalandırılabilir fiilin ne zaman başlayacağı ve elverişliliğin belirlenmesi konuları detaylıca incelenmiş, ayrıca işlenemez suç ve sözde suç kavramları ile gönüllü vazgeçme kurumu ele alınmıştır. Bu bölümde gerek İtalyan gerekse Türk doktrinindeki tartışmaların neredeyse tamamına yer verilirken, Yargıtay içtihatları değerlendirilmiş ve cezalandırılabilir fiilin tespitiyle ilgili bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır.
Üçüncü bölümde ise, bazı suç türleri bakımından suça teşebbüsün uygulanması konusu incelenmiş; taksirli suçlar, olası kasıtla işlenen suçlar gibi birçok suç türünün yanı sıra, son dönemde Anayasal düzeni ihlal ve darbe gibi konularla gündeme gelen “tamamlanması öne alınmış suçlar” yönünden teşebbüsün mümkün olup olmadığı sorunu, güncel yargı kararlarına da yer verilerek, ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

 

Suç Yolunun Aşamaları, Teşebbüsün Hukuki Niteliği ve Cezalandırılma Nedeni

 

Suça Teşebbüsün Unsurları

 

İcra Hareketlerinin (Cezalandırılabilir Fiilin) Başlangıcı

 

Elverişli Hareketin Belirlenmesi

 

İşlenemez Suç

 

İcra Hareketlerinin Tamamlanamaması

 

Gönüllü Vazgeçme

 

Kimi Suçlar Bakımından Suça Teşebbüsün Uygulanması

 

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Ceza Hukukunda Suça Teşebbüs Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: