Türk Hukukunun Genel Esasları – Kudret Güven Savaş Yayınları

-5%

Türk Hukukunun Genel Esasları – Kudret Güven Savaş Yayınları

 95,00

Stok kodu: 9786257127981 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2021
ISBN9786257127981
Sayfa Sayısı322
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Türk Hukukunun Genel Esasları
(Hukuk Başlangıcı)

Prof. Dr. Kudret Güven

İçindekiler
 
Bölüm I
Kapsam Ve Hukukun Kaynakları
Sosyal Düzen Kurallarının Kaynakları
 
Bölüm II
Özel Hukuk
Medeni Hukuk (Civil Law – Zivilrecht)
Kişiler Hukuku (Law Of Persons – Personenrecht)
Aile Hukuku (Family Law – Familienrecht)
Miras Hukuku
Borçlar Hukuku
Özel Sözleşme Tipleri
Ticaret Hukuku (Commercial Law – Handelsrecht)
Fikri Haklar (Fikri Hukuk) (Literary Rights – İmmaterialgüterrechte)
 
Bölüm III
Kamu Hukuku (Public Law – Öffentliches Recht)
Genel Olarak
Devletin Unsurları
Anayasa Hukuku
İdare Hukuku (Administrative Law – Verwaltungsrecht)
Uluslararası Kamu Hukuku
Ceza Hukuku (Criminal Law – Strafrecht)
 
Bölüm IV
Kendine Özgü Hukuk Dalları (Suı Generis Hukuk Dalları)
Genel Olarak
Uluslararası Özel Hukuk (International Private Law – Internationale Privatrecht)
Toprak Hukuku (Agrarian Law – Bodenrecht)
İş Hukuku (Labar Law – Arbeitsrecht)
Yargılama Hukuku (Procedure Law – Prozessrecht)
İcra Ve İflas Hukuku (Execution And Bankruptcy Law –Execution Und Konkursrecht)
Vergi Hukuku (Tax Law – Steuerrecht)
Çevre Hukuku (Environmental Law – Umweltschutzrecht)

ÖNSÖZ

    Her Hukuk Fakültesi mezunu “Hukuk Başlangıcı”, “Hukuka Giriş” “Hukukun Temel Kavramları” gibi adlar altında okutulan dersi, kıdemli bir öğretim üyesinden almıştır. Sebebi bu dersin, daha işin başında olan, hiçbir hukuk kavramını bilmeyen, konuların ağırlığı karşısında adeta panik içinde olan gençlere hukuku sevdirme, hukuk mantığı geliştirme gibi amaçların ehil ellerde mümkün olduğunun düşünülmesidir. Bu düşüncenin zaman içinde haklı olduğu kanıtlanmış olduğundan bu bir teamül halini almıştır. İşte beni “Türk Hukukunun Genel Esasları” adı altında yazdığım bu kitabı kaleme almaya sevkeden anlayış da bu olmuştur.

    “Hukuk Başlangıcı” veya başka bir ad altında okutulan dersler, dersi anlatanın veya buna ilişkin kitabı yazan kimsenin bakış açısına göre farklı içerikte anlatılan derslerdir. Bazı hukukçular felsefi bir kapsamı tercih ederken, benim de dahil olduğum çoğunluğu oluşturan hukukçu grubu ise “pozitif hukuk” ağırlıklı ders anlatımına ağırlık verir. Teorik görüş ve tartışmalara da değinmek suretiyle hukukun özünde yer alan içtihat (görüş) farklarına yer verilmekle beraber öncelikle pozitif düzenlemeleri ve kısmen uygulamayı göz önüne koymanın daha doğru olacağı düşünülmektedir. Kitabın bu bağlamda gerçekçi bir yaklaşımla ele alındığı söylenebilir.
    
Kitabımın bir başka özelliği üzerinde de durmak gerekir ki kanımca onu diğer yayınlardan ayıran bu özelliktir. Kitabın İngilizce versiyonu olan “General Principles of Turkish Law” isimli eser, daha önce de dört kez basılmış, Ocak 2020 tarihinde 5.nci baskısı yapılarak öğrencilerin beğenisine sunulmuştur.
İngilizce okutulan dersler bakımından da ihtiyaca cevap veren bu kitap, önemli hukuki kavramların İngilizce ve kısmen Almanca karşılıklarının öğrenilmesinde kıymetli bir kaynak oluşturmayı amaçlamıştır. Özel ve Kamu Hukukunun hemen hemen her dalı için ayrılan her bölümde geçerli genel esasları yabancı dilde öğrenmenin yolu bu suretle açılmaya çalışılmıştır. Her iki kitabında içeriği büyük ölçüde aynıdır. İstisnai bazı farklara rağmen planda değişiklik yapılmamış, böylece okuyucunun İngilizce metni anlamakta zorlandığı hallerde Türkçe karşılığına bakarak konu hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmaya çalışılmıştır. İşte “Türk Hukukunun Genel Esasları” adını taşıyan elinizdeki kitabın yazılış hikayesi böyle ortaya çıkmıştır.

    Kitap, son yirmi senedir yapılan çok sayıda genel ve özel kanun değişikliklerine yer vermiştir. Yapılan atıflarla okuyucunun o konuda daha geniş inceleme yapması olanağı sağlanmaya çalışılmıştır. Hukuk başlangıcı veya benzeri isimlerle anılan bu derslerin amacına uygun olarak bu kitapla bir “başlangıç” yapılmış, devamı öğrencileri ilgi ve yeteneklerine bırakılmıştır.

    Her kitabımda olduğu gibi, bu kitap vesilesiyle öğrencilerimle bir kez daha karşı karşıya olmaktan mutluluk duyuyorum. Umarım beğenilir, faydalı bulunur. Her zamanki gibi eleştirilere açığım. Kitabın şimdien başarılı olması dileğinde bulunurken, yayıncım Savaş Yayınevi’nin ilgi ve dikkati için teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Aydınlık bir dünyada yaşamanız için, başarı, sevgi ve
saygıyla.

Ankara 2020
Prof. Dr. Kudret GÜVEN

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Hukukunun Genel Esasları – Kudret Güven Savaş Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: