Temel Hukuk Dersleri Adalet Yayınevi

Temel Hukuk Dersleri Adalet Yayınevi

 160,00

Stok kodu: 9786258209228 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Eylül
ISBN9786258209228
Sayfa Sayısı245
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Üniversitelerimizde Hukukun Temel Kavramları, Hukuk Başlangıcı, Hukuka Giriş, Genel Hukuk Bilgisi ve Temel Hukuk gibi isimler altında konu ve kapsam olarak benzer dersler yer almaktadır. Hukuk Fakülteleri dışındaki bir kısım fakülteler ve yüksekokullarda da okutulan bu dersler, öğrencilerin toplumsal yaşam ve sosyal düzen içinde hukuk olgu ve kurumunun yerini, işlev ve önemini kavramasını amaçlamaktadır.

Öğrencilerimiz için bir ders notu olarak düşündüğümüz bu çalışmayı yaparken alana ilişkin yazılmış çok sayıda Türkçe eseri inceleyip yararlandığımız gibi Fransızca Hukuka Giriş ya da Hukuka Genel Giriş adı altında yazılmış eserleri de göz önüne aldık. Kitaba verilebilecek isimler arasında üniversitemiz programında yer verilen “Temel Hukuk” ismini tercih ettik. Konuları dönemlik ders kapsamına sığacak şekilde özlü olarak aktarmaya çalıştık.

Eserde, benzer kitaplardan farklı olarak Türkçe kavram ve kelimelerin, aynı anlamda kullanılan benzerlerine parantez içinde yer verdik. Bununla öğrencimizin bizim tercih ettiğimiz kelime yanında başka yazarlarca kullanılan kelimelere de aşina olmasını, böylece daha zengin bir kavram ve kelime dağarcığı edinmesini amaçladık. Ayrıca, birçok yerde temel kavramların parantez içinde İngilizce ve Fransızcalarına da yer verdik. Bununla bu iki dili belli ölçüde bilen öğrencilerimizin ders bittiğinde, hukukun temel kavramlarının İngilizce ve Fransızca karşılıklarını da kavramalarını amaçladık.

Diğer bir yenilik ise, daha önce « Yargı Etiği Dersleri » kitabımızdaki yöntemi burada da uyguladık. Buna göre, her bölümde mümkün olduğu kadar temel ve en gerekli bilgileri vermeye çalıştık, özellikle kolay öğrenilmesi için konunun temel kavramlarını tanım olarak, kavramların unsurlarını ve temel ilkeleri ise maddeler halinde verdik. Her bölüm sonunda ise ayrıntılar için yararlanılabilecek internet kaynaklarını kutucuk içinde gösterdik. Bununla öğrencilerimizin dilerlerse daha fazla güncel ve ayrıntılı bilgiyi, özellikle Adalet Bakanlığının, Yüksek Mahkemelerin, Üniversitelerimizin ve konuyla ilgili diğer kurumların internet sayfalarında yer alan açık kaynaklardan kolayca edinebilmelerini amaçladık. Düşünme ve araştırma konusu başlığı altında ise öğrencilerimizi derste öğrendikleri bilgileri internet ortamında ya da konuyla ilgili başka eserlerden araştırarak pekiştirmelerini teşvik amaçlı sorular ve konulara yer verdik.

Son olarak kitabımıza öğrencilerimizin dersi dinlerken veya tek başına çalışırken not alabilecekleri bir bölüm ekledik. Bu bölümde her sayfanın altında büyük ve evrensel hukukçu bilge Mevlana’nın tazeliğini yitirmeyen bilgelik okyanusundan öğrencilerimizi düşünmeye, zamanı değerlendirmeye, öğrenmeye, çalışmaya ve olumlu düşünmeye motive edecek alıntılara yer verdik.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Temel Hukuk Dersleri Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: