Ticari Dava Şartı Olan Arabuluculuk Adr Serisi Cilt 1 Yetkin Yayınları

-5%

Ticari Dava Şartı Olan Arabuluculuk Adr Serisi Cilt 1 Yetkin Yayınları

 123,50

Stok kodu: 9786050509038 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıAğustos 2021
ISBN9786050509038
Sayfa Sayısı316
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

“Ticari Davalarda Dava Şartı Arabuluculuk” isimli bu çalışma, Doç. Dr. Hakan ALBAYRAK danışmanlığında Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış ve 02.06.2021 tarihinde, Doç. Dr. Hakan ALBAYRAK başkanlığında, Prof. Dr. Ömer KORKUT, Doç. Dr. Aziz Serkan ARSLAN’dan oluşan jüri üyeleri tarafından oy birliği ile başarılı kabul edilmiştir.
Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından bir tanesi olan arabuluculuk yöntemiyle ülkemiz yakın bir tarihte tanışmıştır. Medeni usul hukukunun temel kavramlarından birisi olan dava şartı kavramı altında ticaret hukukundan kaynaklı bazı uyuşmazlıkların çözümü için arabuluculuk yoluna başvurulması zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu arabuluculuğun uygulamaya girmesi ile birlikte bir takım uygulama sorunlarını yanında getirdiği gözlenmiştir. Dava şartı olarak arabuluculuk başta olmak üzere alternatif uyuşmazlık çözüm yolları alanında yapılan çalışmalara öğretide ve uygulamada duyulan ihtiyaç çalışma konusunun belirlenmesinde etkili olmuştur. Benzer çalışmalar ile arabuluculuk uygulamasının sağlıklı bir gelişme ile yaygınlaşmasını ve uygulamadaki etkinliğinin artmasını umuyoruz.
Çalışmamız son derece verimli geçen yüksek lisans sürecinin son aşamasıdır. Bu nedenle bana güvenerek yüksek lisans programından ve derslerinden faydalanma fırsatını tanıyan Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Fatih BİLGİLİ başta olmak üzere değerli hocalarım Prof. Ömer KORKUT, Prof. Dr. Zeki OKUR ve Doç Dr. Hakan ALBAYRAK’a teşekkürlerimi sunmak isterim. Kıymetli hocalarım, öğrencilik hayatıma verdiğim 23 yıl aradan sonra bana ikinci bir öğrencilik imkânı tanıdılar ve önümde yeni ufuklar açtılar.
Pek çok yüksek lisans öğrencisi için tez yazım sürecinin zor bir süreç olduğunu, hele akademik hayatın dışından gelen benim gibi öğrenciler için ise çoğu kez yarım kalan bir arzuya dönüştüğünü gözlemlemiştim. Bu sürecin benim yönümden yarım kalmamasında en büyük pay kuşkusuz tez danışmanlığımı yapmayı kabul eden hocam Doç. Dr. Hakan ALBAYRAK’a aittir. Bu süreçte kendisinin beni teşvik etmesinin önemini yadsıyamam, kendisinden öğrendiklerim ayrıca benim için çok değerli hazinedir. Hocamıza karşı, sabırla beni yönlendirdiği ve bütün bir süreç boyunca bana verdiği destekten dolayı teşekkürden çok fazlasını borçlu olmanın mahcubiyeti içinde olduğumu belirtmek isterim.
Tez jürimde bulunmayı kabul eden, önerileri ile bu çalışmanın son halini almasını sağlayan, yüksek lisans ders döneminde engin bilgisi ve tevazusu ile bize her zaman örnek olan hocamız Prof. Dr. Ömer KORKUT’a teşekkürlerimi borçluyum.
Yüksek lisans tez savunma jürimde yer almayı kabul eden, akademi ve uygulamadan gelen tecrübelerini benimle paylaşan, çalışmamızın zenginleşmesine katkı sağlayan Doç. Dr. Aziz Serkan ARSLAN hocama teşekkür ederim.
Çalışma süreci boyunca arkadaşlığını benden esirgemeyen, sıkılmadan beni dinleyen ve sorunlarıma çözüm üretmek için yanımda olan Arş. Gör. Tahsin MAVZER’e teşekkür ederim.
Meslek hayatım boyunca hep yanımda olan eşim ve yoldaşıma, anneme ve babama, çoğu zaman bana danışmanlık da yapan kızım Elçin Ada SAYIN’a ve kıymetli yüksek lisans dönem arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ticari Dava Şartı Olan Arabuluculuk Adr Serisi Cilt 1 Yetkin Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: