Toplumsal Yaşama Katılma Hakkı On İki Levha Yayıncılık

Toplumsal Yaşama Katılma Hakkı On İki Levha Yayıncılık

 200,00

Stok kodu: 9786254321313 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMart 2022
ISBN9786254321313
Sayfa Sayısı305
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Toplumsal yaşam, günümüzde meşruiyet, demokrasi ve insan hakları gibi kavramların geçtikleri yollarda yanlarına kattıkları ekonomik, sosyal ve kültürel tüm toplumsal çeşitliliği içerecek şekilde genişlemiş, politik tartışmaya açık bir ortak yaşam alanı olarak görülebilir. Bu yaşam alanı katılımcılık, demokrasi ve insan hakları gibi kavramlarla birlikte anlamlandırılıp şekillendirilmedikçe bir baskı unsuru olma tehlikesi taşır.
Dolayısıyla bu kitap, içinde bireylerin hem kamusal hem de özel meseleler bakımından birbiriyle eşitlikçi ilişkiler kurduğu bir “toplumsal yaşam” anlayışının ve bu doğrultuda kapsayıcı ve bütüncül bir “toplumsal yaşama katılma hakkı” iddiasının peşine düşmüştür. Kitabın ilk iki bölümünde, toplumsal yaşama katılma hakkının, kamusal alan ile özel alanların çarpışmasıyla belirginleşen kuramsal temellerinden başlayarak anlamı, kapsamı ve sınırları ele alınır. Son bölümde ise hem toplumsal yaşama katılma hakkının bileşenlerini oluşturan hak ve özgürlüklerin uluslararası düzlemde ayrı ayrı korunmasına ilişkin Birleşmiş Milletler mekanizmaları hem de bu mekanizmaların toplumsal yaşama katılma hakkının bir bütün olarak korunması yönündeki belirgin eğilimleri değerlendirilir.
Konu Başlıkları
.
Bir İnsan Hakkı Olarak Toplumsal Yaşama Katılmanın Kavramsal ve Kuramsal Temelleri
.
Toplumsal Yaşama Katılma Hakkının İçeriği
.
Toplumsal Yaşama Katılma Hakkının Korunmasında Uluslararası Denetim Mekanizmaları: Küresel Düzlemde Bir Örnek Olarak Birleşmiş Milletler Sistemi

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Toplumsal Yaşama Katılma Hakkı On İki Levha Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: