Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler Adalet Yayınevi

Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler Adalet Yayınevi

 575,00

Stok kodu: 9786258209709 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEkim 2022
ISBN9786258209709
Sayfa Sayısı966
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

“Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler” başlıklı kitabın dördüncü baskısında, Türk Ceza Kanunu’nun özel hükümler başlıklı ikinci kitabında yer alan kısımlardan belli başlı suçlar seçilerek suç genel teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda suç tipine ilişkin genel bir açıklamadan sonra suç ile korunan hukuksal değer, suçun unsurları, öngörülen nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri ile muhakeme ve yaptırım konuları ele alınmıştır. Kitapta her suç açısından ceza sorumluluğunu kaldıran ve azaltan nedenler ayrı bir alt başlık altında incelenmemekte, uygulamadaki önemine binaen haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gibi bazı hususlara konunun ilgili yerlerinde değinilmektedir. Bu bağlamda hukuki niteliği öğretide tartışmalı olan zorunluluk haline de suçun esaslı unsuru olan hukuka aykırılık unsuru başlığı altında yer verilmektedir.
Kitapta verilen teorik bilginin yanında okuyucunun uygulamayı görmesi açısından Yargıtay kararlarından yararlanılmış, Yargıtay’ın uygulamasındaki değişikliği takip edebilmek amacıyla özellikle son yıllardaki kararlar incelenmiştir. Ayrıca suçta korunan hukuksal değerler bakımından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yaklaşımını ortaya koyabilmek için AİHM kararlarından örnekler verilmiştir. Suç tipine ilişkin tartışmalı hususlar ve uygulamada çıkan sorunlar öğretideki görüşler de belirtilerek değerlendirilmiştir.
Bu baskı, önceki baskıdan sonra yürürlüğe giren yasal değişiklikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çok sayıda yeni Yargıtay içtihadının eklendiği ve bazılarının ayrıntılı olarak değerlendirildiği bu baskıda, yeni eserlerden yararlanılmış ve gözden kaçan yazım hataları düzeltilmiştir.
Kitabın Konu Başlıkları
.
İşkence ve Eziyet
.
Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma
.
Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar
.
Hürriyete Karşı Suçlar
.
Özel Hayata ve Hayatin Gizli Alanına Karşı Suçlar
.
Çevreye Karşı Suçlar
.
Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar
.
Kamu Güvenine Karşı Suçlar
.
Aile Düzenine Karşı Suçlar
.
Kamu İdaresinin Güvenirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar
.
Adliyeye Karşı Suçlar

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: