Türk Ceza Hukukunda Müşterek Faillik Seçkin Yayıncılık

Türk Ceza Hukukunda Müşterek Faillik Seçkin Yayıncılık

 190,00

Stok kodu: 9789750282669 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282669
Sayfa Sayısı158
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İştirak kavramı, suçun birden fazla kişinin katkısı ile işlenmesini ifade eder. Türk Ceza Hukukunda iştirak, faillik ve şeriklik olarak ikiye ayrılır. Faillik; müstakil faillik, dolaylı faillik ve müşterek faillik olarak üç başlık altında incelenir.
Müşterek faillik, müstakil faillik ile birlikte Türk Ceza Kanunu’nun “Faillik” başlığı altındaki 37. maddesinin birinci fıkrasında düzenlenmiştir. Buna göre “Suçun kanuni tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri, fail olarak sorumlu olur.”
Bu çalışma münhasıran müşterek faillik ile ilgili olduğu için iştirak müessesesi ile bağlantılı diğer başlıklara ilgisi dâhilinde temas edilmiştir. Bununla birlikte azmettirme ve yardım etme ile müşterek faillik arasındaki farklar ortaya konmuştur. Metin, ilgili karar örnekleriyle desteklenerek müşterek failliğin kapsamı ve sınırı konusunda uygulamada yaşanan tereddütler ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.
Kitapta; öncelikle iştirak kavramı tartışılıp fail ve şerik ayrımı ortaya konularak müşterek failin konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Türk Ceza Hukukunda müşterek faillik kurumu detaylarıyla incelenmiş, nihayet müşterek faillik diğer iştirak çeşitleri ile karşılaştırılmış ve böylece inceleme konusu kurumun sınırlarının belirlenmesi hedeflenmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Türk Ceza Hukukunda Müşterek Faillik Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: