Uluslararası Gen Hukuku Sempozyumu Seçkin Yayıncılık

Uluslararası Gen Hukuku Sempozyumu Seçkin Yayıncılık

 135,00

Stok kodu: 9789750251856 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıKasım 2018
ISBN9789750251856
Sayfa Sayısı146
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Uluslararası Gen Hukuku Sempozyumu Seçkin Yayıncılık

Bu kitap; Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Barosu-İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi işbirliği ile 2 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Barosu ev sahipliğinde Türkiye ve Polonya’daki meslektaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilmiş olan “Uluslararası Gen Hukuku Sempozyumu”nun sunumlarını içermektedir.

Sunulan tebliğler çerçevesinde, Türk hukuku ve yabancı hukuk sistemlerine göre gen tekniğindeki gelişmelerin hukuki boyutu ele alınıp disiplinler üstü bir konu olarak etik boyutuyla birlikte tartışılmıştır.

Hızlı biçimde gelişen ve değişen teknoloji, beraberinde gen teknolojisini de geliştirmekte ve bu gelişimin sonuçları özellikle bilimsel araştırmalarda, tıp, ilaç, gıda sektörü ve tarım gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Bu anlamda gen hukuku, bu tür gelişmeleri ve bilim özgürlüğünü çerçevesinde teşvik etmekle birlikte gen teknolojisinden doğabilecek zararları önlemek, anayasal hakları korumak, hak ve yükümlülükleri, özellikle de gen teknolojisi kullanımında özen yükümlülüğünü belirlemek gibi amaçlara hizmet etmek için, hukukun her alanda gerçekleştirdiği gibi bu alanda da belirleyeceği kurallarla düzen sağlamak amacına hizmet edecektir.

Bu nedenle gen teknolojisinin yasal çerçevesinin belirlenmesi büyük önem taşımakta ve yapısı gereği multidisipliner olan bu konunun, hukuki boyutuyla farklı açılardan incelenmesi gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Kitapta, Gen Hukuku bu çerçevede detaylı olarak incelenmektedir.

Konu Başlıkları
Genetik Çalışmaların Önemi ve Etik İlkeleri, Dr. Öğr. Üyesi Feyza Nur Tuncer
Hukuk Felsefesi Açısından Genetik – Gen Teknolojisi Tartışmalarına Hukuk Etiği Bakış Açısıyla Kısa Bir Giriş – Dr. Öğr. Üyesi Altan Heper
Avusturya Gen Tekniği Kanunu Kapsamında Genetik Verilerin Değerlendirilmesi Yasağı, Öğr. Gör. Ferhat Yıldırım
Genforschungen – Rechtliche, Kriminologische Und Kriminalistische Aspekte Gen Araştırmaları – Hukuksal, Kriminolojik ve Kriminalistik Hususlar, Prof. Dr. Habil. Emil W. Pływaczewski – Prof. Dr. Habil. Ewa M. Guzık–Makaruk – Dr. Habil. Wojciech Fılıpkowskı, Prof. Uwb
Legal Problems On Modern Genetic Engineering Modern Gen Teknolojisinin Hukuksal Sorunları, Mgr. Emilia Truskolaska – Mgr. Ewelina Wojewoda
Law On Human Cloning In Poland Polonya’da İnsan Klonlaması Hakkında Kanun, Mgr. Magda Olesiuk–Okomska
Adli Genetik İncelemelerinin Soybağı Hukukuna Etkisi, Doç. Dr. E. Hülya Yükseloğlu
Genetik Materyal ve Kişilik Değerleri, Dr. Öğr. Üyesi İpek Sevda Söğüt

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Uluslararası Gen Hukuku Sempozyumu Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: