Uluslararası Yargı Adalet Yayınevi

Uluslararası Yargı Adalet Yayınevi

 160,00

Stok kodu: 9786052641095 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2023 Ocak
ISBN9786052641095
Sayfa Sayısı240
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Uluslararası yargı konusunda Türkiye’de kitap düzeyinde bir eksikliğin olduğu muhakkaktır. Bu konudaki bilgilere, çeşitli uluslararası hukuk kitaplarında kâh bölüm olarak kâh da birkaç sayfayı geçmeyen bilgi olarak rastlanmaktadır. Kapsayıcı nitelikli nadir çalışmalara (Rona Aybay’ın Uluslararası Yargı, 2013 gibi) ilaveten belli bir mahkemeye odaklanan çalışmalar (örn. Ersan Şen, Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2009) elbette ki var. Yükseköğretimde lisansüstü düzeyde çokça çalışma yapılmaktadır. Mahkemeler içinde en çok Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dair tez yazılmıştır. Uluslararası suçlara dair çalışmalar (örn. M. Yasin Aslan, Teoride ve Uygulamada Savaş Suçları, 2006) da söz konusudur.

Genel mahiyetteki bu eksikliğe karşın, ülkemizde özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yönelik çalışmalar, diğer mahkemelere göre oldukça fazladır. Bunlar, daha çok bireysel başvuruya odaklanmıştır. Çalışmaların yoğunluğunun bir nedeni belki de ülkemizin bu mahkemede en çok dava kaybetmesidir.

Uluslararası mahkemelerin ağ sayfaları ile tüzük ve kuralları temel bilgi kaynağımız olmuştur. En güvenilir ve güncel bilgiler bu kaynaklardan derlenmiştir.

Bu betik, yedi yıldır lisans düzeyinde verdiğimiz Uluslararası Mahkemeler dersinin birikiminin bir ürünüdür. Lakin titiz bir çalışmayı gerektirmesinden dolayı tüm mahkemeleri kitapta henüz ele alamadık. Kervan yolda düzülür atasözüne binaen sonraki baskılarda eksik konuların işlenmesi yoluna gidilmesi düşünülmektedir.

Bu çalışma İktisadi ve İdari Bilimler ile Hukuk fakültelerinde lisans düzeyinde okutulan Uluslararası Mahkemeler, Uluslararası Yargı vb dersler için temel niteliktedir. Ayrıca lisansüstü düzeydeki bazı dersler için de kaynak türündedir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Uluslararası Yargı Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: