Uygulamada Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Seçkin Yayıncılık

Uygulamada Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Seçkin Yayıncılık

 680,00

Stok kodu: 9789750277405 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Nisan
ISBN9789750277405
Sayfa Sayısı720
Ebatı17x25
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

“Hukuki düşüncenin isteği somut yaşamla, fakat yine de onun en soyut çizgileriyle meşgul olmaktır.”

“Gustav RADBRUCH”

Bu kitap, kısaca “telif hakları” dediğimiz görsel, işitsel, yazınsal nitelikteki edebiyat, felsefe, müzik, sinema, tiyatro, fotoğraf, resim ve heykel gibi düşünce/bilgi aktarımı ve sanat ürünleri üzerindeki maddi ve manevi hakların korunması esaslarını anlatmaktadır. Telif haklarının korunması sosyal mirasın gelecek kuşaklara aktarılması, toplumsal yaşamdaki ortak duyarlılıkların arttırılması, yeni bilimsel ve teknik gelişmelerin yaratımı, bir başka anlatımla yaşatım/yaratım döngüsünün kurulması için elzem ve bir motivasyon unsuru olmaktadır. Unutmayalım ki, “telif korunmazsa telef olur”.

Değerli arkadaşım ve meslektaşım İlhami Güneş hakimlik hayatının son on yedi yılını sadece fikri ve sınai haklar uygulamasında (İzmir Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi) geçirmiş; sadece uygulamayla yetinmeyerek bu alanın farklı disiplinlerine ilişkin birden çok baskı yapan kitap ve makaleyi hukuk dünyasına kazandırmıştır. Bu çalışmalarında sadece ülkemizdeki uygulamayı değil; yetkin İngilizcesi ile yabancı literatür ve mahkeme kararlarındaki görüş ve uygulamaları da yansıtmıştır.

Telif haklarının korunması daha çok “copyright “(çoğaltma),”iktibas(alıntılama, esinlenme) ve intihal(aşırma) kavramları üzerinde yoğunlaşmakta, uyuşmazlıkların çözümü eserde bunlardan hangi durumun mevcut olduğunun belirlenmesini gerektirmektedir.

Bu kitap, çoğu yargı mensuplarının yaptığı gibi, bir içtihat derlemesi niteliğinde değildir. Aksine Fikir ve sanat eserleri hukuku alanındaki öğreti ve uygulamayı yansıtan bir öz kitaptır. Yeni güncel içtihat ve görüşlerle zenginleştirilmiş olarak 3.basısı yapılan bu kitabın telif hakkı sahiplerine, hukuk uygulayıcıları ve öğrencilerine çok yararlı bir kaynak olacağına inanıyorum.

İrfan OKUR
Onursal Yargıtay 8.HD. Üyesi

Konu Başlıkları
Telif Davaları
Eser Sahipliği
Mali ve Manevi Haklar
Bağlantılı Hak Sahipliği
Bandrol Uygulaması
Bandrol İhlalleri
Hukuk ve Ceza Davaları
11. HD, 19. CD ve 7. CD İçtihatları
Veri Tabanları
İnternet Ortamı ve Telif Sorunları
FSEK ve Haksız Rekabet

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Uygulamada Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: