Vergi Hukuku Adalet Yayınevi

Vergi Hukuku Adalet Yayınevi

 146,00

Stok kodu: 9786257467742 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEkim 2021
ISBN9786257467742
Sayfa Sayısı540
Ebatı16x23
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Vergi, ekonomik ve toplumsal yaşamda vazgeçilmez, temel bir kamu geliridir. Kamu harcamalarının finansmanı başta olmak üzere, mali ve sosyal amaçların gerçekleştirilmesinde önemli fonksiyonları bulunmaktadır.

Bütçe finansmanında bütçe gelirleri içindeki ağırlıklı payının yanında, kaynak etkinliğinin sağlanması, üretim ve yatırımın artırılması, gelir dağılımının düzeltilmesi gibi mali olmayan amaçlarının gerçekleştirilmesi de vergi müessesesinin hedefleri arasında yer almaktadır.

Böylesine önemli işlevler yüklenilen vergi olgusunun doğal bir uzantısı olarak, Anayasal dayanağı ile kanunlarla konulması, değiştirilmesi ve kaldırılması esastır. Cumhurbaşkanı tarafından yine kanuni sınırlar içinde kalmak kaydıyla indirim ve istisna hadleri ile ilgili karar alınabilmektedir.

Verginin asli unsurları yanında şekli unsurlarının da vergilemeyi etkileyen birer faktör olarak kanunilik ilkesine uygun olarak belirlenmesi gerekir. Bu anlamda vergi hukuku, vergileme alanında uygulanacak ve takip edilmesi gereken usul ve esasların bir bütün olarak ele alındığı, süreçlerin incelendiği ve açıklandığı hukuki kurallar bütünlüğüdür.

Eserde, vergi alacağının doğmasından sona ermesine kadar geçen süreçlerin ayrı ayrı ve birbiri ile ilintili analizi ve değerlendirilmesi süreci, vergi hukuku terminolojisi içerisinde analiz edilmektedir. Ayrıca vergi teorisi ve Türk vergi sistemine dair konulara da yer verilerek bütün olarak vergi alanına dair genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Bütün bunlar, esas itibari ile yasal müktesebat esas alınarak, vergi kanunları ve ikincil düzenlemelerle şekillendirilmiştir.

Vergiye dair ortaya konulacak genel kurallar bütünü ile vergilemenin daha iyi anlaşılması, temel ilkelerinin benimsenmesi, hukuk sistemi içerisindeki yeri ve konumunun kavranması ve gerekliliğine dair toplumsal duyarlılık zemini oluşturulabilecektir.

İzleyen basımlarda, bir yandan güncel değişikliklerin işlenmesi, diğer yanda olası hataların ayıklanması ile daha doyurucu bir vergi hukuku çalışması ortaya çıkacaktır. 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Vergi Hukuku Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: