Vergi Uyumu Savaş Yayınları

-5%

Vergi Uyumu Savaş Yayınları

 57,00

Stok kodu: 9786057867872 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2019
ISBN9786057867872
Sayfa Sayısı102
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 15 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Vergi Uyumu
Gelir Vergisi
Kurumlar Vergisi

Dr. Hakan Yavuz
Dr. Işıl Ayas
Dr. Harun Kılıçaslan

İçindekiler

1. Bölüm
Vergi Uyumunun Teorik Çerçevesi

2. Bölüm
 Mali Açıdan Sakarya İli

3. Bölüm
Vergi Uyumuna İlişkin Ampirik Uygulama: Sakarya Örneği

Sonuç ve Değerlendirme
Kaynakça
Tablo Listesi
Şekil Listesi
 

ÖNSÖZ

    Vergi uyumu, mükelleflerin vergisel yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesidir. Söz konusu yükümlülüklerden herhangi birinde eksiklik olması ise vergi uyumsuzluğu olarak ifade edilir. Vergi uyumunun ekonomik, mali ve sosyal etkilerinin olması bu kavramın ön plana çıkan unsurlarıdır. Ekonomik yönden kayıt dışılığı, mali yönden vergi gelirlerini ve sosyal yönden de gelir dağılımını etkilemesi, kurumsal düzeyde vergi uyumunu arttırmanın ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

    Kayıt dışı ekonominin ülkemizin en temel yapısal sorunlarından biri olduğu dikkate alındığında, vergi uyumundaki iyileşmeye duyulan ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan kayıt dışı ekonomiyi etkileyen birçok unsur olmakla birlikte, ülkemizde görülen kayıt dışılığın öncelikli nedenlerinden biri vergi kaçırmadır. Vergi kaçakçılığı ile mücadelede de ekonomik yaklaşımın önerdiği zorunlu unsurların yanı sıra, davranışsal yaklaşım tarafından önerilen gönüllü unsurlara da ihtiyaç vardır. İşte bu çalışmada hem zorunlu hem de gönüllü unsurlar değerlendirilmiştir.

    Üç bölümden oluşan bu çalışmada yukarıda ifade edilen vergi uyumu birinci bölümde teorik yönden ele alınmıştır. İkinci bölümde Sakarya ili mali açıdan değerlendirilmiş, son bölümde de vergi uyumuna ilişkin Sakarya ili özelinde ampirik kanıtlar sunulmuştur. Kitabın hazırlanmasında katkıları nedeniyle yüksek lisans öğrencilerimiz; Yusuf CENGİZ, Süleyman PEMPECİ ve Murat Ali AYDINER’e teşekkür ederiz. Anketlerin veri girişindeki desteklerinden dolayı Maliye Bölümü öğrencilerine minnettarız. Özellikle ampirik araştırmanın yapılabilmesi için katkıları nedeniyle Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’ne (SESAM)’a teşekkür ederiz. Kitabın konuya ilgi duyan okuyuculara yararlı olmasını temenni ederiz.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Vergi Uyumu Savaş Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: