Protokol Soru Bankası Törehan Özdemir Savaş Yayınları

-25%

Protokol Soru Bankası Törehan Özdemir Savaş Yayınları

 506,25

Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022
ISBN9786257483551
Sayfa Sayısı1195
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Kaymakamlık-Hakimlik-Sayıştay
KPSS ve Kurum Sınavlarına Hazırlık

Protokol Soru Bankası

Törehan ÖZDEMİR
2022

Türkiye’nin İdari Yapısı
Mahalli İdareler
İdare Hukukuna İlişkin
6300 Soru

 

3 Aralık 2021 Tarihinde Sonuncusu Çıkarılan 87 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 71 ila 86 Sayılı Tüm Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, 82 Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve 9 Aralık 2021 Tarih ve 4917 ve 4919 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile  İdare Hukuku alanında yapılan diğer tüm güncel mevzuat değişiklikleri çerçevesinde gözden geçirilip güncellenerek hazırlanmıştır.
 
Önsöz

Kaymakamlık Mesleğine gönül vermiş Kıymetli Arkadaşlarım,
İdare Hukuku, kamu hukuku alanında yer alan bir hukuk dalıdır. Hukuk dünyasının tüm paydaşları için idare hukuku bilgisi gereklilik arz etmektedir. İdare hukuku sadece hukukçuları ilgilendiren bir alan değildir. İdare hukuku kamu bürokrasisinden özel hukuk alanına kadar etkili olmaktadır.

İdare hukuku, idarenin hukuku değildir. İdare hukuku, idarenin salt idari faaliyetlerine uygulanan özellikli bir hukuktur. Zira idarenin, özel hukuka tabi olan faaliyetleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla idarenin hukukundan ziyade “idari faaliyetlerin hukuku” yaklaşımı içerisinde olmak gerekir. Neden idari faaliyetlere ayrı bir hukuk uygulamak gerekiyor, bunu anlamak gerekir.

İdare hukuku, vakıadan yola çıkarak hakikati, olması gerekeni araştıran, bunu yaparken hareketli bir alana ihtiyaç duyan hukuk dalıdır. Sadece olaylara, teşkilata, mevzuata bakarak, ezberleyerek hareketlilik takip edilemez. Önemli olan bu hareketliliği takip etmeye yarayacak az ve öz bilgiyi edinmek ve içselleştirmektir. Teşkilatı bilmek önemsiz değildir; ancak esas önemli olan bunun varlık gerekçesini, mantığını anlamaktır.

Memleket ve millete hizmete sevdalı pek çok yetişmiş gencimizin ideali olan bir meslek olan ve yürütmenin halka yansıyan güler yüzü olan Mülki İdare Amirliği onurlu bir görevdir. Bu görevin esas temeli olan meslek de kaymakamlıktır. Bir kaymakam görev yapmakta olduğu ilçede, Devletin temsilcisi olma niteliğinden kaynaklanan yasal görev, yetki ve sorumluluklara ve bu statüsünün doğal sonucu olarak da hem bürokratik yapılanmada, hem de halkın nazarında haklı bir itibara sahiptir.

Kaymakam devletin yüceltilmesi adına halkın dertlerini çözmeye kendini adamış, bir “hizmet adamıdır”. Bir başka deyişle; Türk Milletinin refahı ve mutluluğu uğruna alın terini döken, hep daha neler yapması gerektiğini düşünen ve tasarım gücü yüksek bir yönetici olarak halkın sorunlarına çözümler üreten ve geliştirendir.
Geleceğinizi şekillendirecek olan önemli bir sınava hazırlık sürecindesiniz. Bu süreçte sizlere büyük katkı sunacağına inandığım PROTOKOL Soru Bankası titiz ve özverili bir çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kaymakam Adaylığı sınavını beş kere kazanmış biri olarak bu eserimi yaklaşık 12 senelik bir tecrübe ve birikim sonucunda, İdare Hukuku, Türk İdari Teşkilatı ve Mahalli İdareleri kapsayan PROTOKOL adlı kitabımı, Kaymakamlık başta olmak üzere Hâkimlik, KPSS ve kurum sınavlarında önemli bir yer tutan “İdare Hukuku” alanında karşınıza çıkabilecek soruları etkili bir şekilde çözebilmeniz ve çıkması muhtemel soru tiplerini görebilmeniz amacıyla, 12 yıllık bir çalışma süreci ve sınav tecrübemin sonunda hazırladım. Gerçekten de çok titiz ve uzun bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan bu kitap, öğrencilere ve adaylara sınava hazırlıkta önemli bir kaynak olacaktır.

PROTOKOL Soru Bankası’nda özellikle konular içerisinde bulunan tüm önemli ve sınavda karşılaşmanız kuvvetle muhtemel noktalar, sorular içinde ön plana çıkarılarak vurgulanmakta ve akılda kalması sağlanmaktadır.

Sorular konu ya da kanun sıralaması ile değil, sınavda karşılaşacağınız üzere ÖSYM formatında her türlü konu ve mevzuat harmanlanmış biçimde oluşmakta ve konuları tam anlamıyla kavramanız için, bol miktarda özgün soru, güncel bir anlatım dili kullanılarak hazırlanmıştır.
Değerli Arkadaşlarım, bir konuyu pekiştirmenin en iyi yolu soru çözmektir. Sınavı kazanmak için öncesinde bol soru çözerek, pratik yapmak başarılı olabilmenizin olmazsa olmaz şartıdır. Sınav öncesinde bol soru çözerek pratik yapanlar, soru çözmeyenlere göre kesinlikle daha fazla başarılı olmaktadırlar.

Bol soru çözmek:
– Çalıştığınız konuları daha iyi anlamanızı ve pekişmesini sağladığı gibi, size sınav öncesinde pratik kazandırır, öğrendiğiniz bilgileri geri çağırmayı öğretir ki, sınavda tam da sizden istenen şey budur.

– Öğrendiğiniz bilginin nasıl kullanılabileceği hakkında size yol gösterir.

– Öğrendiklerinizin çeldirici seçenekleriyle birlikte nasıl sorulabileceği hakkında size fikir verir.

– Hangi konulara daha fazla ağırlık vermenizi sağlayarak, gereksiz yerlerde zaman harcamanızı önler, önemsiz yerlerde gezinmenizi engeller ve sınav sürecinde en kıymetli değer olan zamandan tasarruf ettirir.

– Sizin değil soru hazırlayanların neyi önemsedikleri ve nasıl soru sorabilecekleri anlamanızı sağlayarak, sınavda soruları kolaylıkla ve rahatlıkla soru çözmenizi sağlar.

– Eksik konuları hatırlatarak, ilgili konulara yoğunlaşmanızı sağlar.

– Nihayet, sınavda karşılaşacağınız tereddütleri, yanılmaları, şaşırmaları ve aksilikleri önceden deneyimleyerek kendinizden emin ve güvenle gireceğiniz sınavda başarılı olmanızda katalizör etkisi yapar.

Elinizde tuttuğunuz kitabımın 3. Baskısı 13 Kasım 2021 Tarihinde Sonuncusu Çıkarılan 86 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 71 ila 85 Sayılı Tüm Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, 80 Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve 25 Kasım2021 Tarih ve 4860 ve 4862 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İdare Hukuku alanında yapılan diğer tüm güncel mevzuat değişiklikleri çerçevesinde gözden geçirilip güncellenerek hazırlanmıştır. Ayrıca 2. Baskıdan sonra 10 Temmuz 2021 tarihinde yapılan Kaymakam Adaylığı Sınavı ile 2. Baskıdan sonra yürürlüğe giren Kanunlar, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ve diğer güncel mevzuat değişiklikleri kapsamında 3. Baskıda yeni sorular eklenmiş, soru sayısı bir önceki baskıda 4700 soruyken 1600 soru daha eklenerek 6300 soruya ulaşmıştır.
Türkiye’nin her yerinde ikinci baskıya yüksek bir ilgi duyarak beni yalnız bırakmayan değerli öğrenci arkadaşlarıma, aynı zamanda kitabın hazırlanmasında ve yayımlanmasında emeği geçen dizgi, düzenlemesini yapan Savaş Yayınevi çalışanlarına teşekkür ederim.

Törehan Özdemir
İstanbul Ocak 2022

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Protokol Soru Bankası Törehan Özdemir Savaş Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: